İddia: İsrail, Refah sınırının kontrolünü ABD’li şirkete devredecek

İsrail tanklarının girdiği Refah’ın doğusunda saldırılar sürerken, Mısır’a açılan sınır kapısının akibetiyle ilgili tartışmalar gündeme geldi. Haaretz gazetesi, Refah Sınır Kapısı’nın kontrolünü ele geçirdiğini duyuran İsrail’in, sınır kontrolünü ABD’li özel bir güvenlik şirketine devretme hazırlığında olduğunu yazdı. Söz konusu şirketin, ‘savaş bölgelerinde faaliyet gösteren bir kuruluş’ olduğu belirtildi ancak isim paylaşılmadı.

‘BUNU BİR İŞGAL OLARAK KABUL EDECEĞİZ’

İddiaların kamuoyuna yansımasının ardından Filistinli gruplar, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nda dış vesayeti reddettiklerini bildirdi. Filistinli grupların büyük bölümünü bünyesinde barındıran Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi, İsrail medyasında çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

AA’nın aktardığına göre, komitenin “Refah Sınır Kapısı veya başka bir sınır kapısına yönelik herhangi vesayeti kabul etmeyeceği” vurgulanan açıklamada, “Bunu bir tür işgal olarak kabul edeceğiz. Bu yöndeki herhangi bir planı bertaraf etmek için işgale karşı verdiğimiz mücadelenin aynısını vereceğiz” ifadeleri kullanıldı.

‘EGEMENLİĞİ İHLAL EDEN GİRİŞİMLERİ REDDEDİN’

Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafı idaresinin Filistin’in iç meselesi olduğu kaydedilen açıklamada, tüm kesimlerden bu yöndeki planlarla işbirliğini reddetmeleri istendi. Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi ayrıca Mısır başta olmak üzere tüm Arap ülkelerine, Refah Sınır Kapısı’ndaki Mısır-Filistin egemenliğini ihlal edecek her türlü girişimi reddetmeleri çağrısı yaptı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x